Прејди на содржината

Нојдитендорф

Координати: 50°54′45″N 10°54′48″E / 50.91250° СГШ; 10.91333° ИГД / 50.91250; 10.91333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојдитендорф
Место во Несе-Апфелштет
Црква во Нојдитендорф
Црква во Нојдитендорф
Црква во Нојдитендорф
Грб на Нојдитендорф
Нојдитендорф во рамките на Германија
Нојдитендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општина Несе-Апфелштет
Основни податоци
Површина 6,66 км2
Надм. височина 242 м
Население 2.990  (31 декември 2008)
 - Густина 449 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99192
Повик. бр. 036202
Портал www.ndfnet.de
Координати 50°54′45″N 10°54′48″E / 50.91250° СГШ; 10.91333° ИГД / 50.91250; 10.91333

Нојдитендорф (германски: Neudietendorf) — село и поранешна општина во округот Гота, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2009 е дел од општината Несе-Апфелштет.