Несе-Апфелштет

Координати: 50°55′0″N 10°55′0″E / 50.91667° СГШ; 10.91667° ИГД / 50.91667; 10.91667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Несе-Апфелштет
Црква во Несе-Апфелштет
Црква во Несе-Апфелштет
Црква во Несе-Апфелштет
Несе-Апфелштет во рамките на Германија
Несе-Апфелштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Основни податоци
Површина 39,47 км2
Надм. височина 265 м
Население 5.995 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 152 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99192
Повик. бр. 036202, 036208
Местоположба на во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 50°55′0″N 10°55′0″E / 50.91667° СГШ; 10.91667° ИГД / 50.91667; 10.91667

Несе-Апфелштет (германски: Nesse-Apfelstädt) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија. Била создадена на 1 декември 2009 преку спојување на претходните независни општини Апфелштет, Гамштет, Ингерслебен и Нојдитендорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)