Брихајм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брихајм
Брихајм is located in Германија
Брихајм
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Митлерес Несетал
Градоначалник Ханс-Еберхард Мелер
Основни податоци
Површина 7,45 км2
Надм. височина 260 м
Население 451 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 036254
Портал www.mittleres-nessetal.de
Местоположба на Брихајм во рамките на округот Гота
Карта
Координати 51°0′3″N 10°35′4″E / 51.00083° N; 10.58444° E / 51.00083; 10.58444Координати: 51°0′3″N 10°35′4″E / 51.00083° N; 10.58444° E / 51.00083; 10.58444

Брихајм (германски: Brüheim) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)