Хохајм (Тирингија)

Координати: 51°1′1″N 10°39′33″E / 51.01694° СГШ; 10.65917° ИГД / 51.01694; 10.65917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хохајм
Црква во Хохајм
Црква во Хохајм
Црква во Хохајм
Хохајм (Тирингија) во рамките на Германија
Хохајм (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Митлерес Несетал
Градоначалник Ролф Јансон
Основни податоци
Површина 7,68 км2
Надм. височина 277 м
Население 503  (31 декември 2006)
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 036255
Местоположба на Хохајм во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 51°1′1″N 10°39′33″E / 51.01694° СГШ; 10.65917° ИГД / 51.01694; 10.65917

Хохајм (германски: Hochheim) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]