Грефенхајн

Координати: 50°49′11″N 10°42′7″E / 50.81972° СГШ; 10.70194° ИГД / 50.81972; 10.70194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грефенхајн
Црква во Грефенхајн
Црква во Грефенхајн
Црква во Грефенхајн
Грб на Грефенхајн
Грефенхајн во рамките на Германија
Грефенхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Градоначалник Ингрид Мелер (СДП)
Основни податоци
Површина 19,39 км2
Надм. височина 420 м
Население 1.449  (31 декември 2006)
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99887
Повик. бр. 03624
Местоположба на Грефенхајн во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 50°49′11″N 10°42′7″E / 50.81972° СГШ; 10.70194° ИГД / 50.81972; 10.70194

Грефенхајн (германски: Gräfenhain) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]