Фридрихрода

Координати: 50°52′0″N 10°34′0″E / 50.86667° СГШ; 10.56667° ИГД / 50.86667; 10.56667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фридрихрода
Главната улица во Фридрихрода
Главната улица во Фридрихрода
Главната улица во Фридрихрода
Грб на Фридрихрода
Фридрихрода во рамките на Германија
Фридрихрода
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Градоначалник Томас Клепел (СДП)
Основни податоци
Површина 36,91 км2
Надм. височина 430 м
Население 7.164 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 194 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99892–99894
Повик. бр. 03623
Портал www.friedrichroda.de
Местоположба на градот Фридрихрода во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 50°52′0″N 10°34′0″E / 50.86667° СГШ; 10.56667° ИГД / 50.86667; 10.56667

Фридрихрода (германски: Friedrichroda) — град во округот Гота, Тирингија, Германија. Се наоѓа во северниот дел на Тириншката Шума, 21 километар од Гота. На 1 декември 2007 поранешните општини Ернстрода и Финстерберген биле припоени кон Фридрихрода.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)