Прејди на содржината

Ремштет (Тирингија)

Координати: 50°58′43″N 10°41′16″E / 50.97861° СГШ; 10.68778° ИГД / 50.97861; 10.68778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ремштет
Црква во Ремштет
Црква во Ремштет
Црква во Ремштет
Ремштет (Тирингија) во рамките на Германија
Ремштет (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Митлерес Несетал
Градоначалник Ева-Мари Шухарт
Основни податоци
Површина 6,48 км2
Надм. височина 375 м
Население 976  (31 декември 2006)
 - Густина 151 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 03621
Портал www.mittleres-nessetal.de
Местоположба на Ремштет во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 50°58′43″N 10°41′16″E / 50.97861° СГШ; 10.68778° ИГД / 50.97861; 10.68778

Ремштет (германски: Remstädt) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]