Социјалдемократска партија на Германија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Социјалдемократска партија на Германија
Sozialdemokratische Partei Deutschlands
Претседател Зигмар Габриел
Генерален секретар Јасмин Фахими
Заменици-претседатели Ханелоре Крафт
Торстен Шефер-Гимбел
Олаф Шолц
Мануела Швезиг
Ајдан Езогуз
Основана 23 мај 1863 (ADAV)
7 август 1869 (SDAP)
27 мај 1875 (спојување)
Штаб Willy-Brandt-Haus
D-10911 Берлин
Студентско крило Социјалистички германски студентски сојуз (1946-1961), Јузо-универтетски групи (од 1973)
Младина Јузос
Женско крило Сојуз на социјалдемократски жени
Членови  (2013) 472.469[1]
Идеологија социјалдемократија[2]
трет пат[2]
Политичка положба лев центар
Меѓународна припадност Прогресивна алијанса,
Социјалистичка интернационала
Европска припадност Партија на европските социјалисти
Европски парламент Прогресивна алијанса на социјалисти и демократи
Бои црвена
Места во Бундестагот
193 / 631
Места во регионалните парламенти
597 / 1.875
Места во Европскиот Парламент
27 / 96
Премиери на покраини
9 / 16
Мрежно место
http://www.spd.de
Политика на Германија
Политички партии
Избори

Социјалдемократска партија на Германија (германски: Sozialdemokratische Partei Deutschlands, SPD) — социјалдемократска[2][3][4][5] политичка партија во Германија. Партијата е една од двете големи современи политички парти во Германија, заедно со конзервативната унија CDU/CSU, и е предводена од Зигмар Габриел.

Моментално, SPD владее на сојузно ниво со голема коалиција со Христијанската демократска унија и Христијанската социјална унија од декември 2013 година по општите избори во Германија во 2013 година. Партијата учествува во тринаесет покраински влади, од кои девет предводени од министри-претседатели од SPD.

SPD е членка на Партијата на европските социјалисти и Социјалистичката интернационала и основач на Прогресивната алијанса на 22 мај 2013 година.[6][7][8] SPD е најстарата постоечка политичка партија во Бундестагот во Германија, основана уште во 1863 година. Воедно, партијата поседува најголемо членство од сите германски партии. По Втората светска војна, под водство на Курт Шумахер, SPD се поставила како идеолошка партија, којашто ги застапувала интересите на работничката класа и синдикатите. Партиската програма, што ги следела марксистичките принципи, повикувала на национализација на главните индустрии и државно планирање.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]