Прејди на содржината

Олаф Шолц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Олаф Шолц
Олаф Шолц во 2021 г.
Канцелар на Германија
На должноста
Стапил
8 декември 2021
Претходник Ангела Меркел
Министер за труд и социјални работи
На должноста
21 ноември 2007 – 27 октомври 2009
Претходник Франц Минтеферинг
Наследник Франц Јозеф Јунг
Сенатор за внатрешни работи на Хамбург
На должноста
30 мај 2001 – 31 октомври 2001
Претходник Хартмут Вроклаге
Наследник Роналд Шил
Заменик претседавач на SPD
со Ханелор Крафт, Клаус Воверајт и Мануела Швезих
На должноста
Стапил
13 ноември 2009
Претходник Франк-Валтер Штајнмајер
Пер Штајнбрик
Андреа Налес
Лични податоци
Роден(а) 6 јуни 1958(1958-06-06)(66 г.)
Оснабрик, Германија
Националност  Германија
Партија SPD
Установа Универзитет Хамбург
Занимање Адвокат
Портал OlafScholz.de

Олаф Шолц (германски: Olaf Scholz; р. 6 јуни 1958 во Оснабрик) — германски политичар, член на Социјалдемократската партија на Германија и градоначалник на Хамбург од 7 март 2011 година и канцелар на Германија од 8 декември 2021 г.

Од мај до октомври 2011 година бил министер за внатрешни работи (Innensenator) на Слободниот и ханзеатски град Хамбург и од 2002 до 2004 бил генерален секретар на SPD. Шолц го наследил Франц Минтеферинг како министер за труд и социјални работи, кога Франц ја напуштил функцијата во 2007 година.[1]

Во 2010, Олаф Шолц учествувал во годишниот состанокот на Билдербершката група во Сиџес, Шпанија.[2]

На 20 февруари 2011, социјалдемократите и Шолц победија на покраинските избори во Хамбург со 48,3% од гласовите, што довело до 62 места од вкупно 121 во парламентот на Хамбург.[3] Шолц се остажал како член на 17. Бундестаг на 11 март 2011 година, кратко по неговиот избор како Прв градоначалник.

На 8 декември 2021 г. Шолц стапил на функцијата канцелар на Германија, на местото на дотогашната канцеларка Ангела Меркел од партијата Демохристијански сојуз.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Андреас Кремер и Брајан Паркин, „Минтеферинг, заменик-канцелар под Меркел“, Bloomberg.com, 13 ноември 2007.
  2. „Официјални страница за средбите на Билдерберг“. Архивирано од изворникот на 2010-06-17. Посетено на 2011-11-16.
  3. „AICGS Застапеност на изборите во 2011“. Архивирано од изворникот на 2011-03-16. Посетено на 2011-11-16.
Партиски функции
Претходник
Франц Минтеферинг
Генерален секретар на Социјалдемократската партија на Германија
2002-2004
Наследник
Клаус Уве Бенетер