Северногермански Сојуз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Северногермански Сојуз
Norddeutscher Bund
Сојуз

1867–1871
Знаме Coat of arms
Местоположба на Северногермански Сојуз
Северногерманску Сојуз (црвена)
Главен град Берлин
Државно уредување Сојуз
Претседател
 -  1867–1871 Вилхелм I
Канцелар
 -  1867–1871 Ото фон Бизмарк
Законодавство Рајхстаг
 -  Сојузнички совет Бундесрат
Историски период неоимперијализам
 -  Договор за осојузување 18 август 1866
 -  Устав 16 април 1867
 -  Француско-пруска војна 19 јули 1870
 -  Обединување на Германија 18 јануари 1871
Денес во  Германија
 Данска
 Белгија
 Литванија
 Полска
 Чешка
 Русија

Северногермански Сојуз (германски: Norddeutscher Bund) — државна заедница основана во август 1866 г. како воен сојуз помеѓу 22 држави од северна Германија со Прусија на чело. Јули 1867 трансформирана е во федерална држава. Сите овие земји ги обединила на едно место и била камен темелник за идната држава таканаречена Германско Царство, која го земала знамето и сите членови на овој сојуз.

Држави[уреди | уреди извор]

Држава Главен град
Кралства
Прусија во целина
(со Лауенбург)
Берлин
Саксонија Дрезден
Големи војводства
Хесен
(само Горен Хесен, покраината северно од реката Мајна)
Гисен
Мекленбург-Шверин Шверин
Мекленбург-Штрелиц Нојштрелиц
Олденбург Олденбург
Саксонија-Вајмар-Ајзенах Вајмар
Војводства
Анхалт Десау
Брауншвајг Брауншвајг
Саксонија-Алтенбург Алтенбург
Саксонија-Кобург-Гота Кобург
Саксонија-Мајнинген Мајнинген
Кнежевства
Липе Детмолд
Ројс-Гера (помлада линија) Гера
Ројс-Грајц (постара линија) Грајц
Шаумбург-Липе Бикебург
Шварцбург-Рудолштат Рудолштат
Шварцбург-Зондерсхаузен Зондерсхаузен
Валдек-Пирмонт Аролзен
Слободни и ханзини градови
Бремен
Хамбург
Либек

Поврзано[уреди | уреди извор]