Бундесрат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Германски Бундесрат
Deutscher Bundesrat
Основано23 мај 1949
Водство
ПретседателМалу Дрејер, SPD
од 1 ноември 2016
Прв потпретседателСтанислав Тилих[1], CDU
од 1 ноември 2016
Втор потпретседателМихаел Милер, SPD
од 1 ноември 2016
Членови69
Зборно место
Пруска палата на лордовите, Берлин
Мрежно место
Бундесрат

Германскиот Бундесрат (буквално „Сојузен совет“; германски: Bundesrat) — законодавно тело кое ги претставува шеснаесетте сојузни покраини на Германија на сојузно ниво. Неговото седиште е во поранешната Пруска палата на лордовите (Preußisches Herrenhaus) во Берлин.

Бундесратот учествува во законодавството, заедно со Бундестагот. Тој е непосредно избран од граѓаните на Германија и одлучува за закони кои се однесуваат на надлежностите на покраините и сите уставни промени мора да добијат согласност од ова тело. Работејќи на сличен начин како горните домови на парламентите во други земји, често е споредуван со американскиот Сенат или рускиот Совет на Федерацијата или Палатата на Лордовите во Велика Британија, иако германскиот устав не ги наведува Бундестагот и Бундесратот како домови на дводомен парламент (зборот „парламент“ дури и не се појавува во Уставот). Официјално, познато е како „уставно тело“ заедно со Бундестагот, Претседателот, Владата и Сојузниот уставен суд.[2]

Бундесратот веќе се појавувал како име на слични тела во Северногерманскиот Сојуз (1867) и Германското Царство (1871). Во периодот 1919-1933/1934 (Вајмарска Република) името било Рајхсрат.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Das Prä­si­di­um des Bun­des­ra­tes". Посетено на 2017-06-27. soft hyphen character in |title= at position 8 (help)
  2. "Struktur und Aufgaben". Archived from the original on 2011-02-03.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 52°30′33″N 13°22′53″E / 52.50917° СГШ; 13.38139° ИГД / 52.50917; 13.38139