Христијанско-демократски сојуз на Германија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Христијанско-демократски сојуз на Германија
Christlich Demokratische Union Deutschlands
Претседател Ангела Меркел (Канцелар)
Основана 26 јуни 1945
Штаб Klingelhöferstraße 8
10785 Берлин
Весник Сојуз
Младина Junge Union
Членови  (2013) 469.575[1]
Идеологија христијанска демократија[2]
либерален конзервативизам[2]
Политичка положба десен центар[3]
Државна припадност CDU/CSU
Меѓународна припадност Центристичка демократска интернационала,
Меѓународен демократски сојуз
Европска припадност Европска народна партија
Европски парламент Европска народна партија
Бои црна (вообичаена), портокалова (службена)
Места во Бундестагот
254 / 630
Места во регионалните парламенти
562 / 1.875
Места во Европскиот Парламент
29 / 96
Премиери на покраини
5 / 16
Мрежно место
http://www.cdu.de
Политика на Германија
Политички партии
Избори

Христијанско-демократски сојуз на Германија (германски: Christlich Demokratische Union Deutschlands, CDU) — христијанска демократска и конзервативна политичка партија во Германија. Одредена е како партија на десниот центар во германскиот политички систем. Заедно со нејзината братска партија во Баварија, Христијанско-социјален сојуз на Баварија, CDU ја формира групата CDU/CSU, позната и како Сојуз, во Бундестагот.

Водачот на партијата, Ангела Меркел, е моменталниот канцелар на Германија. CDU е член на европската народна партија (EPP) и припаѓа на групата на таа партија во Европскиот Парламент. CDU е втора најголема политичка партија во Германија, гледано според бројот на членови.

Германски канцелари од CDU[уреди | уреди извор]

Канцелар на Германија Мандат
Конрад Аденауер 1949–1963
Лудвиг Ерхард 1963–1966
Курт Георг Кизингер 1966–1969
Хелмут Кол 1982–1998
Ангела Меркел 2005-денес

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mitgliederzahlen: SPD baut Vorsprung gegenüber CDU aus“. Spiegel Online. http://www.spiegel.de/politik/deutschland/bei-mitgliederzahlen-der-parteien-liegt-spd-vor-cdu-a-916899.html. посет. 16 август 2013 г. 
  2. 2,0 2,1 Волфрам Нордзик. „База на податоци околу парламентарните избори и политичките партии во Европа“. Parties-and-elections.eu. http://www.parties-and-elections.eu/germany.html. посет. 3 јуни 2012 г. 
  3. Boswell, Christina; Hough, Dan. Политизирање на миграцијата: можност или обврска за десниот центар во Германија?. „Журнал на европската јавна политика“ том  15 (3): 331–48. doi:10.1080/13501760701847382. 

Додатна литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]