Европска народна партија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Европска народна партија
ВодачДоналд Туск (PL)
Жан Клод Јункер (LU)
ПретседателЖозеф Дол (FR)
Основана8 јули 1976 (1976-07-08)
Бои     Сина
Европски парламент
216 / 751
Европски Совет
8 / 28
Мрежно место
epp.eu
Политика на Европска Унија
Политички партии
Избори

Европската народна партија (на англиски: European People's Party, скратено EPP) е европска политичка партија чии идеолошки гледишта се христијанско-демократски,[1] конзервативни[2][3] и либерално-конзервативни.[1] Како транснационална организација, таа е составена од повеќе политички партии. Европската народна партија е создадена во 1976 година од неколку христијанско-демократски партии.[3][4][5][6][7] Нејзин претседател од 2019 година е поранешниот премиер на Полска и претседател на Европскиот совет, Доналд Туск.[8] Европската народна партија е најголемата партија во Европскиот парламент од 1999 година и во Европскиот совет од 2002 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Нордсиек, Волфрам (2019). „European Union“. Parties and Elections in Europe. Посетено на 27 јануари 2021.
  2. Сломп, Ханс (26 септември 2011). Europe, A Political Profile: An American Companion to European Politics. ABC-CLIO. стр. 246. ISBN 978-0-313-39182-8. Посетено на 27 јануари 2021.
  3. 3,0 3,1 Маушаген, Петар (4 септември 2018). „German conservative seeks to front center-right in EU elections“. Reuters. Посетено на 27 јануари 2021.
  4. Хозе Марија Магоне (2006). The New World Architecture: The Role of the European Union in the Making of Global Governance. Њујорк: Transaction Publishers. стр. 130. ISBN 978-0-7658-0279-8.
  5. Вит Хлушек; Љубомир Копечек (2010). Origin, Ideology and Transformation of Political Parties: East-Central and Western Europe Compared. Лондон: Ashgate Publishing. стр. 11. ISBN 978-0-7546-7840-3.
  6. Јосеф Марија Коломер (2008). „The European Union: A Federal Democratic Empire?“. Во Јосеф Марија Коломер (уред.). Comparative European Politics. Лондон: Taylor & Francis. стр. 288. ISBN 978-0-415-43755-4.
  7. Карл Магнус Јохансон (2009). „The Emergence of Political Parties at European Level: Integration Unaccomplished“. Во Sverker Gustavsson; Ларс Окселхеим; Ларс Пехрсон (уред.). How Unified Is the European Union?: European Integration Between Visions and Popular Legitimacy. Springer. стр. 160. ISBN 978-3-540-95855-0.
  8. „Donald Tusk elected president of European People's Party“. Politico. 20 ноември 2019. Посетено на 27 јануари 2021.