Прејди на содржината

Црна боја

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Црна)
Црна
За координативе     Бојни координати
Хекс. тројка#000000
sRGB1    (r, g, b)(0, 0, 0)
CMYK2   (c, m, y, k)(0, 0, 0, 100)
HSV       (h, s, v)(0°, 0%, 0
%)
Извор[се бара извор]
1: Нормализирано на [0–255]
2: Нормализирано на [0–100]

Црна боја е боја на објектите кои не емитираат ниту отсјај ниту каква било видливост на делот од спектарот. Таквите објекти ја впиваат целата видлива светлина. Понекогаш таквите објекти се нарекуваат ахроматски, но сепак црната се третира како боја.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Митева, Димка (2003). Црната боја во македонската народна поезија (PDF). Скопје: Д. Митева.