Прејди на содржината

Жолта боја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жолта
Спектрални координати
Бран. долж.570–590 нм
Честота525–505 ТХц
Општоприфатен симболизам
сончевост, топлина, разонода, среќа, предупредување, пријателство, внимание, успорување, кукавичност, карневал, лето, лимони, Велигден, есен, струја, либерализам/либертаријанство, надеж, оптимизам, фантазија, љубопитност
За координативе     Бојни координати
Хекс. тројка#FFFF00
sRGB1    (r, g, b)(255, 255, 0)
ИзворHTML/CSS[1]
1: Нормализирано на [0–255]

Жолтата боја е основна боја (заедно со сината и црвената) и исто така основна комплементарна боја (со цијан и магента). Брановата должина на боја во спектарот е 570-580 нм. Се добива со адитивно мешање на црвена и зелена боја. Се означува од 1000 до 1037 во системот за бои RAL.

Наводи[уреди | уреди извор]