Лимон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лимон
Lemon.jpg
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Розиди
Ред: Сапуновидни
Семејство: Седефчиња
Род: Цитрус
Вид: C. × limon
Биномен назив
Citrus × limon, честопати C. limon
(L.) Burm.f.

Лимонот (науч. Citrus × limon) е хибридно дрво со височина од 5-10 м. Плодот најчесто се користи за својот сок, а неговата пулпа во кулинарството. Лимоновиот сок е околу 5% до 6% (приближно 0,03 мол/л) лимонска киселина, која што му дава кисел вкус, со рН од 2 до 3. Тоа го прави сокот од лимонот евтин, а киселината лесно достапна за користење во образовни цели и експерименти.