Портокал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Портокал
OrangeBloss wb.jpg
Цветови и плодови на портокал
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Розиди
Ред: Сапуѕновидни
Семејство: Седефчиња
Род: Цитрус
Вид: C. × sinensis
Биномен назив
Citrus × sinensis
(L.) Osbeck[1]

Портокал се нарекува било кое од неколкуте видови мали дрвја или грмушки од родот агруми и неговите плодови. Се одгледува во тропските и суптропските области. Тркалезниот плод има рапава, масна кора и сочно внатрешно месо богато со витаминот Ц. Главните комерцијални видови портокал се: кинескиот портокал, мандарините и морскиот портокал без семки. Дрвото на портокалот има широки, сјајни зимезелени листови со средна големина. Раѓа плодови во период од 50 до 80 години. Портокалите не добиваат дополнителен квалитетот откога ќе паднат од дрвото, па затоа се берат само кога се целосно зрели. Портокалот најчесто се употребува за поизводство на сок, а споредни продукти се есенцијалните масла, пектинот, слатката кора, мармаладот од портокал итн, а остатоците што се добиваат при преработката на портокалот се користат како храна за стоката.

Портокалот како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Citrus sinensis information from NPGS/GRIN". www.ars-grin.gov. конс. 17 март 2008. 
  2. Федерико Гарсија Лорка, Неверна жена. Скопје: Македонска книга, Култура, Мисла, Наша книга, 1982, стр. 84.
  3. YouTube, The Band- Orange Juice Blues (Blues For Breakfast) (пристапено на 25.12.2017)

Наводи[уреди | уреди извор]