Рибофлавин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рибофлавин
Riboflavin.svg
Riboflavin powder.jpg
Назнаки
83-88-5
Jmol-3D слики Слика
MeSH Riboflavin
PubChem 1072
Својства
Молекулска формула C17H20N4O6
Моларна маса 376,36 g/mol
Точка на топење

290 °C (dec.)

Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Витаминот B2 или рибофлавин (лактофлавин) е составен дел на флавин нуклеотидите (FMN и FAD). Рибофлавинот се состои од диметил-изоалоксазински прстен, за кој на положбата 9 е врзан алкохол D-рибитол. Хемиското име на рибофлавинот е 6,7-диметил-9 N-рибитил-изоалоксазин.

Рибофлавинот е портокалово-жолта кристална супстанца, растворлива во вода и стабилна на зголемена температура, особено во кисела средина. Водниот раствор на рибофлавинот флуоресцира со жолто-зелена боја.

Рибофлавинот е многу распространет во природата. Се наоѓа во млекото, месото, јајцата, овошјето и лиснатиот зеленчук. Многу бактерии и габи можат да го синтетизираат.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]