Бобинка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плодовите на боровинката претставуваат бобинки.

Бобинка е плод чиишто сите три слоја на перикарпот се сочни. Бобинки се плодовите на виновата лоза, рибизлата, доматот.

Изменети бобинки[уреди | уреди извор]

Посебна форма на бобинка, хесперидиум, имаат плодовите на лимонот, портокалот, грејпфрутот и други растенија од фамилијата Rutaceae. Тиквата, дињата, лубеницата и други растенија од фамилијата Cucurbitaceae имаат плодови, тврди бобинки или пепо.