Лубеница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лубеница
Научна класификација
Царство: Plantae
Оддел: Magnoliophyta
Класа: Magnoliopsida
Ред: Cucurbitales
Семејство: Cucurbitaceae
Род: Citrullus
Вид: C. lanatus
Биномен назив
Citrullus lanatus
(Тунб..) Мацум. & Накаи
Watermelon Juice

Лубеница (латински:Citrullus lanatus) е зеленчук и е растение, што потекнува од Северна Африка и се смета како вид на дињи. Во Европа најголеми производители на лубеници се Македонија, Бугарија, Босна и Херцеговина и Грција. Во Македонија во 2010 година биле произведени 134 885 тони лубеници. [1]


Наводи[уреди | уреди извор]