Меѓународен индекс на растителни имиња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меѓународен индекс на растителни имиња
International Plant Names Index
Лого на IPNI
Адресабаза на податоци
СопственикПроект за растителни имиња
СоздавачКралски ботанички градини во Кју, Харвардски хербариум и Австралиски национален хербариум
Мрежно местоipni.org
Место на Алексанагативен пораст 469.881 (април 2014)[1]
Комерцијалноне
Регистрацијанезадолжително
Пуштено1999

Меѓународен индекс на растителни имиња (англиски: International Plant Names Index, крат. IPNI) — бесплатна база на податоци која ги содржи имињата на семените, папратните и црвоточните растенија и дава библиоградски податоци за истите. Најдобро се опфатени видовите и родовите.[2] Целта на базата е да се одбегне непотребно упатување на голем број првоизворници при пребарувањето на имињата и особините на таксоните.[3][4]

Базата има и список на стандардизирани авторски кратенки, првично заснован на Брамит и Пауел (1992). Списокот редовно се подновува со нови кратенки.

Опис[уреди | уреди извор]

IPNI е соработка помеѓу Кралските ботанички градини во Кју (Index Kewensis), Харвардскиот хербариум (Gray Herbarium Index) и Австралискиот национален хербариум (APNI). Базата е збирка на имиња заведени во овие три установи и работи на стандардизација на информациите. Стандардот за авторски кратенки препорачан од Меѓународниот правилник за номенклатура на алгите, габите и растенијата како „Автори на растителни имиња“ (Authors of Plant Names) на Брамит и Пауел.

Базата ги следи и имињата објавени во стручните списанија и дава индекс на истите.[3] Во 2010 г. е отпочнат придружниот проект The Plant List кој има за цел да ги утврдува прифатените имиња на видовите.

Истото место го води и проектот Index Fungorum, посветен на габите.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ipni.org Site Info“. Alexa Internet. конс. 2014-04-01. 
  2. „Index Kewensis“. International Plant Name Index. конс. 21 November 2011. 
  3. 3,0 3,1 Lughadha, Eimear Nic (29 април 2004 г). Towards a working list of all known plant species. „Philosophical Transactions of the Royal Society of London. Series B, Biological Sciences“ том  359 (1444): 681–687. doi:10.1098/rstb.2003.1446. PMID 15253353. PMC: 1693359. http://rstb.royalsocietypublishing.org/content/359/1444/681. посет. 21 ноември 2013 г. 
  4. Croft, J.; Cross, N.; Hinchcliffe, S.; Lughadha, E. Nic; Stevens, P. F.; West, J. G.; Whitbread, G. (мај 1999 г). Plant Names for the 21st Century: The International Plant Names Index, a Distributed Data Source of General Accessibility. „Taxon“ том  48 (2): 317. doi:10.2307/1224436. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]