Кралски ботанички градини во Кју

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кралски ботанички градини во Кју
светско наследство на УНЕСКО
Куќата на палмите
КритериумКултурна институција: ii, iii, iv
Навод1084
Запис2003 (27-мо заседание)

Кралските ботанички градини во Кју (англ. Royal Botanic Gardens, Kew) претставуваат комплекс од едни од најстарите ботанички градини во светот. Изградени се во XVII век и ја поседуваат најголемата збирка од растителни видови и најголемата банка на семиња, што од друга страна ги прави најголем светски центар за ботанички истражувања.

Поврзано[уреди | уреди извор]