Црвоточни растенија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црвоточни растенија
Период: силур[1] - денес
Блатна црвоточина (Lycopodiella inundata)
Научна класификација
Царство: Растенија
Оддел: Црвоточни
Cronquist, Takht. & W.Zimm.[2] [P.D. Cantino & M.J. Donoghue][3]
Класи

Lycopodiopsidaцрвоточни
Isoetopsidaшилатични
† Zosterophyllopsida — зостерофили

Црвоточни растенија (науч. Lycopodiophyta) — еукариотски, тревести и зимзелени растенија. Пред 330 милиони години егзистирале и џиновски, дрвенести црвоточини.

Најкарактеристичен претставник на денешните црвоточни растенија е црвоточината (Lycopodium clavatum). Нејзиното вегетативно тело е диференцирано на тенок корен, хоризонтално стебленце и вертикални изданоци со иглести ливчиња, а на врвот на изданоците се развиваат спороносни класови, кои содржат спорангиуми со спори.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kenrick, Paul; Crane, Peter R. (1997). The Origin and Early Diversification of Land Plants: A Cladistic Study. Washington, D. C.: Smithsonian Institution Press. стр. 339–340. ISBN 1-56098-730-8.
  2. Cronquist, A.; A. Takhtajan, W. Zimmermann (1966). „On the higher taxa of Embryobionta“. Taxon. International Association for Plant Taxonomy (IAPT). 15 (15): 129–134. doi:10.2307/1217531. JSTOR 1217531.
  3. Cantino, Philip D.; James A. Doyle, Sean W. Graham, Walter S. Judd, Richard G. Olmstead, Douglas E. Soltis, Pamela S. Soltis, & Michael J. Donoghue (2007). „Towards a phylogenetic nomenclature of Tracheophyta“. Taxon. 56 (3): E1–E44.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)