2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2010 во разни календари
Грегоријански календар2010
MMX
Ab urbe condita2763
Ерменски календар1459
ԹՎ ՌՆԾԹ
Асирски календар6760
Бахајски календар166–167
Балиски календар1931–1932
Бенгалски календар1417
Берберски календар2960
Будистички календар2554
Бурмански календар1372
Византиски календар7518–7519
Кинески календар己丑(зем. вол)
4706 или 4646
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
4707 или 4647
Коптски календар1726–1727
Етиопски календар2002–2003
Еврејски календар5770–5771
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2066–2067
 - Сачка ера1931–1932
 - Кали-југа5110–5111
Холоценски календар12010
Игбоански календар1010–1011
Ирански календар1388–1389
Исламски календар1431–1432
Јапонски календарХејсеј 22
(平成22年)
Јавански календар1942–1943
Џуче-календар99
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4343
Мингуо-календарТајван 99
民國99年
Нанакшахи542
Тајландски сончев календар2553
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
2136 или 1755 или 983
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
2137 или 1756 или 984
Униксно време1262304000 – 1293839999

2010 била десеттата година од третиот милениум и 21 век и прва од 2010-тите.

Обединетите нации, оваа година ја прогласија за Меѓународна година на биоразновидноста. Годината, исто така е прогласена и за Меѓународна година на младоста.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ и Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ и Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2010 година се протега во Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ и Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“, додека според второто гледиште, годината трае во текот на Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ и Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ и Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

Оштетената национална палата во Хаити по катастрофалниот земјотрес

февруари[уреди | уреди извор]

Официјалното лого на ЗИмските олимписки игри 2010

март[уреди | уреди извор]

Карта на московското метро, на која се прикажани местополжбите на експлозиите од бомбашките напади

април[уреди | уреди извор]

Дмитриј Медведев (лево) и Барак Обама (десно) непосредно по потпишувањето на договорот СТАРТ3
Чад од вулканот Ејафјатлајекитл на 17 април 2010

мај[уреди | уреди извор]

Сликата La Femme à l'éventail од Амедео Модиљани е една од петте украдени слики од узејот во Париз.

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

Папата Бенедикт XVI за време на посетата на Лондон

октомври[уреди | уреди извор]

Рудникот Сан Хозе во близина Копјапо, Чиле

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

 • 2 декември - научниците на НАСА го објавија откривањето на бглумецијата GFAJ-1, која во отсуство на фосфор е способна да го вгради елементот арсен во своите органски микромолекули, па дури и во ДНК.
 • 8 декември - во пожар во затвор во чилеанската престолнина, 83 лица го загубија животот.[75]
 • 18 декември - сè уште - во Тунис се одржуваат масовни демонстрации и протести поради назадоволството околу невработеноста во земјата, поскапувањето на прехранбените производи, корупцијата, слободата на говорот и лошите услови на живот. Во нередијата загинаа најмалку 200 луѓе, а над 90 се повредени.
 • 21 декември - целосно затемнување на Месечината кое можеше да се набљудува на далечниот исток и во Северна Америка.
 • 25 декември - во терористички напад во пакистанскиот град Кхар, 45 лица го загубија животот, а повеќе од 100 беа повредени.
 • 30 декември - поранешниот премиер на Израел, Моше Кацав, беше прогласен за виновен за силување и сексуално малтретирање.

Починати[уреди | уреди извор]

Добитници на Нобелова награда[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Во Дубаи свечено отворена највисоката зграда во светот Archived 2011-08-25 на Wayback Machine, МИА, 4 јануари 2010
 2. Фудбалерите на Того нападнати, четворица мртви, А1, 9 јануари 2010
 3. Силен земјотрес го погоди Хаити, центарот на Порт-о-Пренс речиси целосно уништен Archived 2011-08-23 на Wayback Machine, МИА, 13 јануари
 4. Милиони луѓе го набљудуваа помрачувањето на Сонцето Archived 2016-03-07 на Wayback Machine, МИА, 15 јануари 2010
 5. Мехмет Али Агџа, кој се обиде да го убие папата Јован Павле Втори, ослободен од затвор Archived 2016-03-07 на Wayback Machine, МИА, 18 јануари 2010
 6. Бронзена скулптура е продадена на аукција за 65 милиони фунти Archived 2011-08-27 на Wayback Machine, МИА, 4 февруари
 7. Во чест на Никола Коперник - нов хемиски елемент копернициум Archived 2011-08-26 на Wayback Machine, МИА, 25 февруари
 8. Gobierno entregó lista de 497 fallecidos en el terremoto
 9. Shah, Saeed (12 март 2010). „Lahore bombing is Pakistan's bloodiest this year“. The Guardian. Лондон, Обединето Кралство. Посетено на 12 март 2010.
 10. [http://www.newvision.co.ug/D/8/12/713151 Buganda�s royal tombs in Kasubi burnt] Archived 2010-03-22 на Wayback Machine, The New Vision, 16 март 2010
 11. Prize for Resolution of the Poincaré Conjecture Awarded to Dr. Grigoriy Perelman, Прес-конференција на математичкиот институт Клеј
 12. Папата им се извини на жртвите на педофилија во Ирска[мртва врска], TIME.mk, 20 март 2010
 13. Русија укина две часовни појаси, Макфакс, 28 март 2010
 14. СПИСКИ погибших и пострадавших при взрывах в метрополитене г. Москва 29.03.2010 г. Archived 2010-04-04 на Wayback Machine, Министерство за вонредни ситуации на Русија, 29 март 2010
 15. „Жени-бомбаши зад нападите во Москва“, BBC, 29 март 2010
 16. Успешен научен експеримент во ЦЕРН, BBC, 30 март 2010
 17. Над сто жртви во поплавите во Бразил, Сител, 7 април 2010
 18. Жертвами столкновений в Киргизии стали 74 человека, РИА Новости, 8 април 2010
 19. Големи протести во Киргистан, BBC, 7 април 2010
 20. Обама и Медведев го потпишаа новиот „старт“, А1, 8 април 2010
 21. Во авионска несреќа загина Лех Качински со владина делегација, А1, 10 април 2010
 22. 22,0 22,1 Оддадена почит на жртвите во земјотресот во Кина Archived 2011-08-27 на Wayback Machine, МИА, 21 април 2010
 23. Силен земјотрес ја погоди Кина[мртва врска], Кирилица, 14 април 2010
 24. Вулканска пепел ги затвора аеродромите, BBC, 15 април 2010
 25. Денес во Македонија ден на жалост[мртва врска], Кирилица, 17 април 2010
 26. Се затвора Светскиот саем, честитки и од Бан Ки Мун, Макфакс, 31 октомври 2010
 27. Scientists sequence the Neanderthal genome Archived 2010-05-08 на Wayback Machine, TIME, 6 мај 2010
 28. Авионска несреќа во Триполи, загинаа 103 лица Archived 2011-08-21 на Wayback Machine, МИА, 12 мај 2010
 29. Од музеј во Париз украдени пет ремек дела вредни 500 милиони евра Archived 2011-08-24 на Wayback Machine, МИА, 20 мај 2010
 30. Создаден „вештачки живот“, BBC, 21 мај 2010
 31. Израелците нападнаа хуманитарен конвој[мртва врска], Макфакс, 31 мај 2010
 32. Германскиот претседател поднесе оставка, BBC, 31 мај 2010
 33. Започна симулацијата на лет до Марс[мртва врска], Телеграф, 4 јуни 2010
 34. „На спутнике планеты Сатурн Титане обнаружены признаки жизни“. Ехото на Москва. 5 јуни 2010.
 35. Етничките судири во Киргистан однесоа 170 човечки животи[мртва врска], Net Press, 13 јуни 2010
 36. Самит на Г8 во Канада Archived 2011-08-30 на Wayback Machine, Алфа ТВ, 25 јуни 2010
 37. Почна Самитот на Г-20 во Торонто Archived 2011-08-22 на Wayback Machine, МИА, 27 јуни 2010
 38. Затемнување на Сонцето во Чиле[мртва врска], Кирилица, 12 јули 2010
 39. Убиен грчки новинар, Макфакс,19 јули 2010
 40. Slovenia's accession to the OECD Archived 2010-07-25 на Wayback Machine, официјално мрежно место на ОЕЦД
 41. Не­за­вис­нос­та на Ко­со­во е за­кон­ска[мртва врска], Вест, 23 јули 2010
 42. Бројот на жртвите во технопарадата во Дујсбург нарасна на 21 Archived 2011-08-23 на Wayback Machine, Алфа ТВ, 28 јули 2010
 43. Најмалку 19 загинати на парадата во Дујсбург Archived 2010-07-29 на Wayback Machine, Форум, 25 јули 2010
 44. Расте бројот на загинати луѓе во поплавите во Пакистан Archived 2011-08-22 на Wayback Machine, МИА, 11 август 2010
 45. ОН: Поплавите во Пакистан полоши од претходните три катастрофи заедно, А1, 10 август 2010
 46. Malawi fly new modified flags despite public outcry Archived 2010-08-04 на Wayback Machine, Nyasa Times, 1 август 2010
 47. Билансот на загинатите во пожарите во Русија достигна 53 лица, Сител, 11 август 2010
 48. Дневно по 700 жртви на чадот во Москва Archived 2013-08-01 на Wayback Machine, Дневник, 9 август 2010
 49. Најмалку 337 лица загинаа во лизгањето на земјиштето во Кина Archived 2011-08-20 на Wayback Machine, МИА, 9 август 2010
 50. Официјално заврши пандемијата на свинскиот грип[мртва врска], Форум, 10 август 2010
 51. Осум хонгконгшки заложници убиени во заложничката драма во Манила Archived 2011-08-26 на Wayback Machine, МИА, 23 август 2010
 52. Вулкан на островот Суматра се активира по 400 години Archived 2011-08-22 на Wayback Machine, МИА, 29 август 2010
 53. Осум загинати во масакр во Братислава, А1, 30 август 2010
 54. Илјадници Французи протестираа против „ксенофобската“ политика на претседателот Никола Саркози Archived 2011-08-27 на Wayback Machine, МИА, 4 септември 2010
 55. Турците ги поддржаа уставните промени[мртва врска], Кирилица, 13 септември 2010
 56. „Историска посета“ на Папата во Велика Британија[мртва врска], Кирилица, 16 септември 2010
 57. Ким Џонг-ун, наjмладиот син на севернокроејскиот водач, доби важна партиска функција Archived 2011-08-23 на Wayback Machine, МИА, 29 септември 2010
 58. Медведев го разреши градоначалникот на Москва[мртва врска], Кирилица, 28 септември 2010
 59. Еквадорската полиција го нападна шефот на државата и го зазеде Парламентот Archived 2011-08-22 на Wayback Machine, МИА, 30 септември
 60. Уставниот суд на Украина ја поништи политичката реформа од 2004 година, МИА, 1 октомври 2010
 61. В недела престануваат да постојат Холандските Антили Archived 2011-08-27 на Wayback Machine, МИА, 8 октомври 2010
 62. Конечно - заврши рударската сага во Чиле Archived 2012-01-12 на Wayback Machine, Журнал, 14 октомври
 63. Мјанмар доби ново име, национално знаме и химна, Канал 5, 21 октомври 2010
 64. 64,0 64,1 Повеќе од 400 загинати во цунамито во Индонезија[мртва врска], МИА, 29 октомври 2010
 65. Силен земјотрес ја погоди Индонезија Archived 2011-08-24 на Wayback Machine, МИА, 25 октомври 2010
 66. Најмалку 240 загинати од вулканот Мерапи Archived 2012-01-12 на Wayback Machine, Журнал 13 ноември 2010
 67. Вулканот Мерапи повторно еруптира Archived 2012-11-23 на Wayback Machine, Журнал 30 октомври 2010
 68. Авионска несреќа на Куба, сите 68 патници загинати Archived 2011-08-22 на Wayback Machine, МИА, 5 ноември 2010
 69. Петти самит на Г-20 во Сеул Archived 2011-08-26 на Wayback Machine, МИА, 11 ноември 2010
 70. Воената хунта во Мјанмар ја ослободи продемократската водачка Аунг Сан Су Чи Archived 2011-08-22 на Wayback Machine, МИА, 13 ноември 2010
 71. Научници во ЦЕРН детектираа прв антиматериски атом Archived 2011-08-20 на Wayback Machine, МИА, 18 ноември 2010
 72. Папата Бенедикт Шеснаесетти назначи 24 нови кардинали, Макфакс, 20 ноември 2010
 73. 73,0 73,1 Според последниот биланс во стампедото во Камбоџа загинале 456 лица, а 395 се повредени Archived 2011-08-20 на Wayback Machine, МИА, 24 ноември
 74. Северна Кореја гранатираше јужнокорејски остров, Deutsche Welle, 23 ноември 2010
 75. Во пожар во чилеански затвор загинаа 83 лица Archived 2011-08-23 на Wayback Machine, МИА, 8 декември 2010
 76. The Nobel Prize in Physiology or Medicine 2010 Robert G. Edwards, официјално мрежно место
 77. The Nobel Prize in Physics 2010 Andre Geim, Konstantin Novoselov, официјално мрежно место
 78. The Nobel Prize in Chemistry 2010 Richard F. Heck, Ei-ichi Negishi, Akira Suzuki, официјално мрежно место
 79. The Nobel Prize in Literature 2010 Mario Vargas Llosa, официјално мрежно место
 80. The Nobel Peace Prize 2010 Liu Xiaobo, официјално мрежно место
 81. The Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel 2010 Peter A. Diamond, Dale T. Mortensen, Christopher A. Pissarides, официјално мрежно место

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Commons-logo.svg 2010 на Ризницата ?