Tropicos

Од Википедија — слободната енциклопедија
Tropicos
ИздавачБотаничка градина на Мисури (САД)
Јазицианглиски, француски, шпански
Пристап
Ценаотворен пристап
Опфат
Полињарастителна таксономија
Временски опфат1703-денес
Геопросторен опфатнеотропско царство
Бр. на записи4,2 милиони
Врски
Мреж. местоtropicos.org

Tropicos (Тропикос) — база на ботанички податоци со таксономски информација за растенија од неотропското царство (Средна и Јужна Америка). Со неа раководи Ботаничката градина на Мисури. Содржи слики и таксономски и библиографски податоци за преку 6,88 милиони хербариумски примероци. Покрај тоа, има податоци од преку 55.000 научни публикации. Може да се пребарува на англиски, француски и шпански. Најстарите записи датираат од 1703 г.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Tropicos“. Colecciones Bibliográficas para investigación biológica relacionadas y afines. Ciencias, Universidad Nacional Autónoma de México. 5 ноември 2012. Посетено на 3 април 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]