Лимонен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лимонен
Skeletal structure of the R-isomer
Ball-and-stick model of the R-isomer
Limonene extracted from orange peels.
Назнаки
138-86-3 X mark.svgН
ChEBI CHEBI:15384 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL449062 X mark.svgН
ChemSpider 20939 (R/S) Yes check.svgОк
388386 (S) Yes check.svgОк
389747 (R) Yes check.svgОк
3Д-модел (Jmol) Слика
KEGG D00194 Yes check.svgОк
PubChem 22311 (R/S)
439250 (S)
UNII GFD7C86Q1W Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед colorless to pale-yellow liquid
Мирис pleasant lemon-like
Густина 0.8411 g/cm3
Точка на топење
Точка на вриење
insoluble
Растворливост miscible in alcohol, benzene, chloroform, ether, CS2, and oils <br? soluble in CCl4
87° - 102°
Показател на прекршување (nD) 1.4727
Опасност
NFPA 704
1
2
0
Температура на запалување {{{value}}}
Предлошка:Chembox CalcTemperatures
Дополнителни податоци
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (провери)
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Лимоненот е безбоен течен јаглеводород класифициран како цикличен терпен.

Името го добил од лимонот, чијашто лушпа содржи значително количество од ова соединение, кое придонесува за неговиот мирис.

Употреба[уреди | уреди извор]

Лимоненот често се употребува во козметичките производи.