Растворливост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Растворање на натриум хлорид во вода

Растворливоста е својство на супстанциите кои можат да се раствораат во одредени растворувачи под одредени услови.

Поврзано[уреди | уреди извор]