Лимонска киселина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лимонска киселина
Zitronensäure - Citric acid.svg
Citric-acid-3D-balls.png
Citric acid
Назнаки
77-92-9 Yes check.svgОк
ATC код A09AB04
ChEBI CHEBI:30769 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL1261 Yes check.svgОк
ChemSpider 305 Yes check.svgОк
DrugBank DB04272 Yes check.svgОк
EC-број 201-069-1
3Д-модел (Jmol) Слика
KEGG D00037 Yes check.svgОк
PubChem 311
RTECS-бр. GE7350000
UNII XF417D3PSL Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед crystalline white solid
Мирис odorless
Густина 1.665 g/cm3(1.5g/cm3 for monohydrate)
Точка на топење
Точка на вриење
59[2] g/100 ml (20 °C)
Растворливост very soluble in ethanol
soluble in ether, ethyl acetate
insoluble in benzene, chloroform
log P -1.64
Киселост (pKa) pKa1 = 3.14
pKa2 = 4.75
pKa3 = 6.39,[3] 6.40[4]
Термохемија
Ст. енталпија на
формирање
ΔfHo298
-1548.8 kJ/mol
Штетност
MSDS HMDB
Опасности по здравјето skin and eye irritant
NFPA 704
NFPA 704.svg
1
2
0
 
Граници на запалливост 1.8-4.8%
LD50 3000 mg/kg (rat, oral)
Слични супстанци
Слични супстанци натриум цитрат, калциум цитрат
Дополнителни податоци
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (провери)
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Лимонската киселина е слаба органска киселина со C6H8O7. Во биохемијата, конјугираната база на лимонската киселина, цитратот, е важен интермедиер во Кребсовиот циклус. Лимонската киселина е природен конзерванс кој се користи во производството на храна и пијалаци.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. David R. Lide, уред. (2005). „Physical Constants of Organic Compounds“. CRC Handbook of Chemistry and Physics (Internet Version. изд.). Boca Raton, FL: CRC Press. Архивирано од изворникот на 2017-07-24. Посетено на 2014-03-24.
  2. „Acido Citrico Anhidrido“ (PDF). Anderquim.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-02-21. Посетено на 2014-02-08.
  3. „Data for Biochemical Research“. ZirChrom Separations, Inc. Посетено на January 11, 2012.
  4. „Ionization Constants of Organic Acids“. Michigan State University. Посетено на January 11, 2012.