Меѓународен сојуз за чиста и применета хемија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меѓународна унија за чиста и применета хемија
International Union of Pure and Applied Chemistry
IUPAC.svg
Лого
Кратенка IUPAC
Гесло Унапредување на хемијата ширум светот
Основана 1919; пред 99 години (1919)
Тип меѓународна организација за стандардизација во хемијата
Седиште Цирих, Швајцарија и Истражувачки парк Триангл, Северна Каролина, САД
Регион цел свет
Службени јазици англиски
Претседател Жу Кифенг (Zhou Qifeng) (Кина)
Мреж. место iupac.org

Меѓународен унија за чиста и применета хемија или МУЧПХ (англиски: International Union of Pure and Applied Chemistry, IUPAC) — меѓународно здружение на национални организации од областа на хемијата кое се занимава со стандардиација на терминологија и номенклатурата во хемијата, но и во другите природни науки. Врши и стандардизација на атомските маси на елементите, како и именување на новоотркиените хемиски елементи. Исто така се занимава со подобрување на образованието во природните науки.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]