Диетил етер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Диетил етер
Skeletal formula
Ball-and-stick model
Назнаки
60-29-7 X mark.svgН
ChemSpider 3168
Jmol-3D слики Слика
RTECS број KI5775000
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед colorless liquid
Густина 0.7134 g/cm3, liquid
Точка на топење
Точка на вриење
6.9 g/100 ml (20 °C)
Вискозитет 0.224 cP (25 °C)
Структура
Диполен момент 1.15 D (gas)
Штетност
MSDS External MSDS
R-фрази R12 R19 R22 R66 R67
S-фрази (застарено) S9 S16 S29 S33
NFPA 704
NFPA 704.svg
4
2
0
 
Температура на запалување -45 °C
Слични супстанци
Слични етри Диметил етер
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Диетил етер е органско соединение од групате на етри. Се употребува како анестетик.

Наводи[уреди | уреди извор]