Светска здравствена организација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светска здравствена организација
World Health Organization
Flag of WHO.svg
Знамето на Светската Здравствена Организација
Основана 7 април 1948
Тип Специјализирана агенција на Обединетите нации
Седиште Женева, Швајцарија
Членство 193 земји членки
Службени јазици арапски, кинески, англиски, француски, руски и шпански
Генерален директор Др. Маргатет Чан
Мреж. место who.int


Светска здравствена организација или СЗО (англиски: World Health Organization, WHO) — посебна организација на Обединетите нации која делува како координативно тело на меѓународното јавно здравство. Седиштето и е во Женева во Швајцарија. СЗО ја основале ООН на 7 април 1948 година. Моментален (2008.) генерален директор е д-р Маргатет Чан. СЗО е наследничка на Здравствената организација (Health Organization), која била агенција на Лигата на нациите.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]