Женева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светилникот во градот
Поглед на стариот град и езерото
Палатата на нациите

Женева (се изговара /dʒɨˈniːvə/; фр.: Genève ИПА: [ʒənɛv], гер: Genf [gɛnf], ит.: Ginevra [dʒiˈneːvra], Реторомански: Genevra) — втор град по популарноста во Швајцарија (после Цирих). Се наоѓа на југоисточниот дел од државата. Претежно е населено со французи и се наоѓа блиску француската граница. Во близината на тој град се наоѓа Женевското езеро кое важи за едно од поубавите езера во Западна Европа. Во Женева се наоѓа и едно од седиштата на Обединетите Нации, во зданието наречено „Палата на нациите“.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Многу мултинационални компании како Procter & Gamble, Serono, Firmenich и Givaudan имаат главни европски седишта во Женева.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]