Граници на запалливост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Граници на запалливост или граници на експлозивност го дава минималниот удел на гасот кој согорува во една смеса од гасови над кој смесата станува запаллива.