Прејди на содржината

Меѓународен сојуз за чиста и применета хемија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меѓународен сојуз за чиста и применета хемија
International Union of Pure and Applied Chemistry
Лого
КратенкаIUPAC
ГеслоУнапредување на хемијата ширум светот
Основана1919; пред 105 години (1919)
Видмеѓународна организација за стандардизација во хемијата
СедиштеЦирих, Швајцарија и Истражувачки парк Триангл, Северна Каролина, САД
Регионцел свет
Службени јазицианглиски
ПретседателЖу Кифенг (Zhou Qifeng) (Кина)
Мреж. местоiupac.org

Меѓународен сојуз за чиста и применета хемија или МСЧПХ (англиски: International Union of Pure and Applied Chemistry, IUPAC) — меѓународно здружение на национални организации од областа на хемијата кое се занимава со стандардизација на терминологија и номенклатурата во хемијата, но и во другите природни науки. Врши и стандардизација на атомските маси на елементите, како и именување на новооткриените хемиски елементи. Исто така се занимава со подобрување на образованието во природните науки.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]