Скорбут

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Скорбут
Scorbutic gums.jpg
Скорбутни непца, симптом за скорбут.
Класификација и надворешни извори
Специјалност Ендокринологија
МКБ-10 E54
МКБ-9 267
OMIM 240400
DiseasesDB 13930
MedlinePlus 000355
eMedicine med/2086 derm/521 ped/2073 radio/628
MeSH D012614

Скорбут претставува целосен недостаток на витаминот С во организмот. Тaa е болест која се манифестира со крвавење на непцата. За нејзина превенција, секако, потребно е поголемо внесување на истиот витамин.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори