Рахитис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рахитис
XrayRicketsLegssmall.jpg
Класификација и надворешни извори
Специјалност Ендокринологија
МКБ-10 E55
МКБ-9 268
DiseasesDB 9351
MedlinePlus 000344
eMedicine ped/2014
MeSH D012279
Esculaap4.svg    Ве молиме, обрнете внимание на ова важно предупредување
во врска со темите од областа на медицината (здравјето).



Рахитисот претставува метаболично заболување на коските во фаза на растењето. Се јавува како последица на недостаток на витаминот Д.

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори