Бери-бери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бери-бери
СпецијалностЕндокринологија Уреди на Википодатоците
Тиамин пирофосфат
    Ве молиме, обрнете внимание на ова важно предупредување
во врска со темите од областа на медицината (здравјето).

Бери-бери или Берибери е невролошко и кардиоваскуларно пореметување коешто настанува заради недостаток на витамин Б1. Оваа болест денес е доста ретка. Витамин Б1 е доста распространет во природата. Се наоѓа во секое овошје, житарици (особено интегрални) и зеленчук. Белиот шеќер и белото брашно немаат витамин Б1. Исхраната заснована на овошје, зеленчук и житарици ги задоволува потребите на организмот за овој витамин.

Бери-бери како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]