Готварска сол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Натриум хлорид
Sodiumchloride crystal 01.jpg
Sodium-chloride-3D-ionic.png
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Натриум хлорид, позната како готварска сол, е соединение со формула NaCl. Солта моментално масовно се произведува со испарување на морската вода. Концентрацијата во морската вода е околу 3,3% масни проценти. Рударската кујнска сол се добива со ископување на местата каде што некаде порано имало море и се наталожила со повлекување на морето (најдобар пример за тоа е рудникот во Тузла.

Солта како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Види исто така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Aleksandar Petrov, „Vasko Popa“, во: Vasko Popa, Pesme. Beograd: Bigz, 1978, стр. 198.
  2. I. E. Babelj, Crvena konjica. Beograd: Rad, 1969, стр. 62-64.