Црн дроб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црн дроб
Leber Schaf.jpg
Црн дроб од овца.
Surface projections of the organs of the trunk.png
Податоци
Прекурзор foregut
Вена hepatic vein, hepatic portal vein
живец celiac ganglia, vagus
Назнаки
Латински jecur, iecer
MeSH A03.620
TA A05.8.01.001
FMA FMA:7197

Црниот дроб (латински: hepar), познат и под говорниот израз џигер, е најголемата жлезда кај цицачите. Тежи околу 2 kg. Сместен е на десната страна од стомачната празнина, под дијафрагмата. Се состои од лев и десен резен. Во десниот резен е лоцирано жолчното ќесе.

Физиологија[уреди | уреди извор]

Црниот дроб е и жлезда со најголем број функции, над 500. Некои од поважните се:

ја создава жолчката за варење на мастите, помага во одржувањето на нивото на шеќерот во крвта, создава крвни белковини, го помага згрутчувањето на крвта, го контролира создавањето и размножувањето на крвните зрнца, ги складира витамините, ги отстранува отровите, ја складира енергијата, создава топлина и уништува микроорганизми системот за варење.