Фагоцитоза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Фагоцитоза е процес во кој некои бели крвни клетки ( неутрофили и макрофаги ) ги внесуваат во себе штетните материи и ги уништуваат.