Уреа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Уреа
Urea.png
Urea-3D-balls.png
Urea-3D-vdW.png
Sample of Urea.jpg
Назнаки
CAS бр. [57-13-6]
PubChem 1176
KEGG D00023
RTECS број YR6250000
SMILES
InChI
ChemSpider бр. 1143
Својства
Хемиска формула CH4N2O
Моларна маса 60.06 g mol−1
Изглед White solid
Густина 1.32 g/cm3
Точка на топење

133–135 °C

Растворливост во вода 51,8 g/100 ml (20 °C)
71,7 g/100 ml (60 °C)
95,0 g/100 ml (120 °C)
Константа на базицитет (pKb) pKBH+ = 0.18
Структура
Диполен момент 4.56 D
Штетност
MSDS JT Baker
EU индекс Not listed
Температура на запалување Non-flammable
Слични супстанци
Слични ureas Thiourea
Hydroxycarbamide
Слични супстанци Carbamide peroxide
Urea phosphate
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Infobox references

Уреа[1] или карбамид е органско соединение со хемиска формула (NH2)2CO.

Историја[уреди]

Во 1828 год. германскиот хемичар Фридрих Велер добил уреа од сребро изоцијанат делувајќи со амониум хлорид.

AgNCO + NH4Cl → (NH2)2CO + AgCl

Тоа било прв пат да се добие органско соединение по синтетски пат, од неоргански соединенија, без притоа да бидат вклучени живи организми.

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]