Фридрих Велер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фридрих Велер
Friedrich Wöhler Stich.jpg
Роден 31 јули 1800(1800-07-31)
Починал 23 септември 1882(1882-09-23) (воз. 82 г.)
Живеалиште Германија
Националност Германец
Полиња Органска хемија
Биохемија
Познат по Велерова синтеза на уреа

Фридрих Велер (германски: Friedrich Wöhler; 31 јули 1800 - 23 септември 1882) бил германски хемичар.

Роден во близина на Франкфурт, Германија, Фридрих Велер правел научни експерименти во својата соба уште додека бил момче. Освен што ја добил првата успешна синтеза на уреата, Велер ги изолирал елементите берилиум, алуминиум и силициум. Него го интересирале различни области. Тој станал стручњак за хемија на метеорити, а подоцна во животот помогнал и да се отвори фабрика за пречистување на никелот.

Извор[уреди | уреди извор]

  • Дејвис, Адам Харт, уред (2011). Општа наука: енциклопедија за секое семејство и дом. прев. Сашо Христовски и др. Скопје: Младинска книга. ISBN 978-608-4500-27-8.  (библ.)