1800

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1800 во разни календари
Грегоријански календар1800
MDCCC
Француски републикански календар8–9
Ab urbe condita2553
Ерменски календар1249
ԹՎ ՌՄԽԹ
Асирски календар6550
Балиски календар1721–1722
Бенгалски календар1207
Берберски календар2750
Будистички календар2344
Бурмански календар1162
Византиски календар7308–7309
Кинески календар己未(зем. коза)
4496 или 4436
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
4497 или 4437
Коптски календар1516–1517
Етиопски календар1792–1793
Еврејски календар5560–5561
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1856–1857
 - Сачка ера1721–1722
 - Кали-југа4900–4901
Холоценски календар11800
Игбоански календар800–801
Ирански календар1178–1179
Исламски календар1214–1215
Јапонски календарКансеј 12
(寛政12年)
Јавански календар1726–1727
Јулијански календаргрегоријанската без 11 или 12 дена
Корејски календар4133
Мингуо-календар112 пред Р. Кина
民前112年
Нанакшахи332
Тајландски сончев календар2342–2343
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
1926 или 1545 или 773
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1927 или 1546 или 774

1800 (MDCCC) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1800 година од новата ера, 800. од вториот милениум, последна од XVIII век и прва од 1800-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7308 и 7309 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6550 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5560 и 5561 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2553.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1800 година се протега во 4436 и 4437, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4496 и 4497 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2343. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1214 и 1215 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

 • Светското население се приближува до 1 милијарда. Распределбата на населението по региони:
  • Африка: 107.000.000
  • Азија: 635.000.000
   • Кина: 300-400.000.000[1]
  • Европа: 203.000.000
  • Латинска Америка: 24.000.000
  • Северна Америка: 7.000.000
  • Океанија: 2.000.000

Јануари - март[уреди | уреди извор]

Април-јуни[уреди | уреди извор]

Јули — Септември[уреди | уреди извор]

Октомври –декември[уреди | уреди извор]

3 декември: Битка кај Хоенлинден.

Родени[уреди | уреди извор]

Јануари - јуни[уреди | уреди извор]

Милард Филмор
Џорџ Хадсон
Коча Мустафа Решид-паша
Џон Браун

Јули-декември[уреди | уреди извор]

Friedrich Wöhler
Helmuth von Moltke the Elder
Charles Goodyear

Починати[уреди | уреди извор]

Јануари - јуни[уреди | уреди извор]

Јули - декември[уреди | уреди извор]

Мери Робинсон

Починати[уреди | уреди извор]

Јануари - јуни[уреди | уреди извор]

Јули - декември[уреди | уреди извор]

Непозната дата[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Roberts, J. M. (1994). History of the World. Penguin.
 2. Everett, Jason M., уред. (2006). „1800“. The People's Chronology. Thomson Gale.
 3. Burton, Reginald George (2010). Napoleon's Campaigns in Italy 1796–1797 & 1800. стр. 107. ISBN 978-0-85706-356-4.
 4. „1800: President John Adams moves into a tavern in Washington, D.C.“. This Day in History. history.com.
 5. Burton, Reginald George (2010). Napoleon's Campaigns in Italy 1796–1797 & 1800. стр. 121. ISBN 978-0-85706-356-4.
 6. „Act of Union 1707“. www.parliament.uk. 2007. Архивирано од изворникот на 2008-10-15. Посетено на 2012-08-10.
 7. Act of Union 1707.
 8. „Act of Union Timeline“. Act of Union Virtual Library. Посетено на 2013-04-24.
 9. Ranelagh, John O'Beirne (2012). A Short History of Ireland. Cambridge University Press. стр. 102.
 10. Nicholls, Michael L. (2012). Whispers of Rebellion: Narrating Gabriel's Conspiracy. University of Virginia Press.
 11. „France - Convention of 1800: Text of the Treaty“. The Avalon Project. Yale Law School.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • 1800 на Ризницата ?