6 февруари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< февруари >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

6 февруари е 37-иот ден во годината според григоријанскиот календар. Остануваат 328 денови до крајот на годината (329 во престапна).

Настани:

1899  На Филипините избувна востание против американската окупациска армија. По американско-шпанската војна, САД ги приграбија Куба, Порторико и Филипини, што го означи крајот на шпанското колонијално царство.
1922  Во Вашингтон заврши конференцијата на претставниците на САД, Велика Британија, Франција, Италија, Белгија, Холандија, Португалија, Јапонија и Кина на која е извршена нова поделба на колонии и се одредени сферите на влијание на Далечниот Исток и Тихиот Океан. Договорот што е потпишан на конференцијата предвидуваше почитување на суверенитетот и територијалниот интегритет на Кина. Истиот ден, „петмината“ (САД, Велика Британија, Јапонија, Франција и Италија) потпишаа Договор со кој се ограничува поморското вооружување на земјите потписнички.
1943  Американскиот генерал Двајт Ајзенхауер е именуван за врховен командант на сојузничките сили во Северна Африка за време на Втората светска војна.
1945  Во Скопје почна со работа првата предучилишна установа „Орце Николов“.
1992  Република Турција ја призна Република Македонија.

Родени:

1685  Чарлс II — крал на Англија.
1802  Чарлс Витстоун — англиски физичар, еден од пионерите на телеграфијата.
1908  Ташо Ајановски — македонски деец.
1912  Ева Браун — сопруга на Адолф Хитлер.
1911  Роналд Реган — американскиот политичар и државник.
1932  Франсоа Трифо — еден од најпознатите француски филмски режисери со светска слава.
1945  Боб Марли — познат јамајкански реге-пејач.
1953  Зоран Филиповиќ — југословенски фудбалер и тренер.
1956  Стефан Мицов — универзитетски професор и писател од Бугарија. - 1962  Аксел Роуз — американски пејач.

Починале:

893  Фотиј I — константинополски патријарх.
1664  Мустафа IIотомански султан.
1740  Климент XII — римски папа.
1793  Ланселот „Кејпабилити“ Браун — прочуен англиски пејзажен архитект.
1793  Карло Голдонииталијански комедиограф.
1804  Џозеф Пристли — англиски материјалистички философ, физичар и хемичар.
1893  Григор Прличев — еден од најпознатите македонски писатели од XIX век.
1902  Васил К’нчовгеограф, историчар и политичар од Бугарија.
1918  Густав Климт — австриски сликар.
1952  Џорџ VI — британски крал.
1981  Фредерика — кралица на Грција.
1998  Јохан Холзек - Фалко — австриски поп и рап пејач.

Празници:

Ден на Договорот од Ваитанги, државотворен празник на Нов Зеланд.
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември