Франсоа Трифо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Франсоа Трифо во 1965 г.

Франсоа Трифо (француски: François Truffaut; 6 февруари 1932 - Париз, 21 октомври 1984) бил француски филмски режисер, филмски продуцент, критичар, глумец и сценарист.

Филмографија[уреди | уреди извор]