Данило Николиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Данило Николиќ
Податотека:Danilo Nikolić.jpg
Роден Предлошка:Роден 1926 година
Сплит, Предлошка:Country data Кралство СХС
Починал февруари 6, 2016(2016-02-06)
Белград,  Србија
Занимање книжевник

Данило Николиќ (српски: Данило Николић, Сплит, 1926 - Белград, 6 февруари 2016) - српски писател.

Животопис[уреди | уреди извор]

Данило Николиќ е роден во Сплит, во 1926 година, а детството и младоста ги поминал во Метохија. Основното и средното образование ги завршил во Пеќ, а дипломирал на Правниот факултет во Белград. Потоа, работел како соработник во Радио Белград, напредувајќи од функцијата на уредник на културно-уметничките програми до уредник на драмската програма.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

Николиќ е автор на неколку збирки раскази, книги за деца и романи. Тој е застапен во неколку антологии на повоените српски раскази и на српската сатира. Исто така, тој е автор и на неколку радио-драми и телевизиски драми. За романот „Кралица на забавата“ ги добил наградите „Борисав Станковиќ“, „Бранко Ќопиќ“ и Нолитовата награда; за збирката раскази „Влегување во светот“ во 1997 година ја добил Андриќевата награда; а за романот „Фајронт во Гргетег“ ја добил НИН-овата награда во 1998 година.[1]

Библиографија[уреди | уреди извор]

Николиќ е автор на следниве дела:[1]

 • Мали пораки (Мале поруке)
 • Список на грешките (Списак грешака)
 • Список на заслугите (Списак заслуга)
 • Проветрување на владетелите (Проветравање владара)
 • Влегување во светот (Улазак у свет)
 • Враќање во Метохија (Повратак у Метохију)
 • Пат за пријателите (Пут за пријатеље)
 • Тие ги сакаа срните (Они су волели срне)
 • Некој часовник, некој будилник (Неко сат, неко будилник)
 • Сопственици на поранешната среќа (Власници бивше среће)
 • Фајронт во Гргетег (Фајронт у Гргетегу)
 • Кралица на забавата (Краљица забаве)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Данило Николић, Фајронт у Гргетегу. Београд: Нолит, 1998.