НИН-ова награда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

НИН-овата награда е српска книжевна награда која се доделува за најдобар роман објавен во претходната година. Наградата ја доделува секоја година списанието „НИН“, почнувајќи од 1954 година.[1]

Добитници на НИН-овата награда[уреди | уреди извор]

НИН-овата награда ја добиле следниве книги:[2]

Наводи[уреди | уреди извор]