Прејди на содржината

Радослав Петковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Радослав Петковиќ (српски: Радослав Петковић; 1953, Белград) — српски писател.

Животопис

[уреди | уреди извор]

Радослав Петковиќ е роден во Белград, во 1953 година. Тој живее и работи во Нови Сад.[1]

Творештво

[уреди | уреди извор]

Петковиќ е автор на повеќе романи, збирки раскази и есеистички дела:[1]

Неговите дела се преведени на повеќе јазици: француски, германски, грчки, унгарски, бугарски, словенечки и словачки. Тој, пак преведувал од англиски јазик (Честертон, Толкин, Дефо, Стивенсон). Неговите раскази се дел од повеќе антологии во Србија и во други земји.[1]

За своите дела, Петковиќ освоил повеќе книжевни награди. Така, романот „Судбина и коментари“ ги освоил наградите: „Меша Селимовиќ“, НИН-овата награда и Борбината награда; романот „Совршено сеќавање на смртта“ ја освоил наградата „Борисав Станковиќ“; збирката „Извештај за чумата“ ја освоила Андриќевата награда; а збирката „Човекот кој живееше во соништата“ се закитила со Виталовата награда.[1]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Radoslav Petković, Sudbina i komentari (3. izdanje). Beograd: Laguna, 2018, стр. 431.