2024

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2024 г.  во други календари
Грегоријански календар 2024
MMXXIV
Ab urbe condita 2777
Асирски календар 6774
Бахајски календар 180–181
Бенгалски календар 1431
Берберски календар 2974
Будистички календар 2568
Бурмански календар 1386
Византиски календар 7532–7533
Еврејски календар 5784–5785
Ерменски календар 1473
ԹՎ ՌՆՀԳ
Етиопски календар 2016-2017
Игбоански календар 1024–1025
Ирански календар 1402–1403
Исламски календар 1445–1446
Јапонски календар Хеисеи 36
(36年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 癸卯年月日
(4660/4720)
— до —
甲辰年月日
(4661/4721)
Коптски календар 1740–1741
Корејски календар 4357
Календар Мингуо Република Кина 113
民國113年
Селевкидски календар 2335–2336
Тајландски сончев календар 2567
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2080–2081
 - Шака самват 1946–1947
 - Кали југа 5125–5126
Француски револуционерен календар CCXXXIICCXXXIII
232–233
Холоценски календар 12024
Џуче-календар 113

2024 (MMXXIV) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2024. година од новата ера, 24. од третиот милениум, 24. од 21 век и петта од 2020-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7532 и 7533 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6774 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5784 и 5785 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2777.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2024. година се протега во 4660 и 4661, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4720 и 4721 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2567. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1445 и 1446 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...