Прејди на содржината

2100

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2100 во разни календари
Грегоријански календар2100
MMC
Ab urbe condita2853
Ерменски календар1549
ԹՎ ՌՇԽԹ
Асирски календар6850
Бахајски календар256–257
Балиски календар2021–2022
Бенгалски календар1507
Берберски календар3050
Будистички календар2644
Бурмански календар1462
Византиски календар7608–7609
Кинески календар己未(зем. коза)
4796 или 4736
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
4797 или 4737
Коптски календар1816–1817
Етиопски календар2092–2093
Еврејски календар5860–5861
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2156–2157
 - Сачка ера2021–2022
 - Кали-југа5200–5201
Холоценски календар12100
Игбоански календар1100–1101
Ирански календар1478–1479
Исламски календар1523–1524
Јапонски календарРејва 82
(令和82年)
Јавански календар2035–2036
Џуче-календар189
Јулијански календаргрегоријанската без 13 или 14 дена
Корејски календар4433
Мингуо-календарТајван 189
民國189年
Нанакшахи632
Тајландски сончев календар2643
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
2226 или 1845 или 1073
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
2227 или 1846 или 1074
Униксно време4102444800 – 4133980799

2100 (MMC) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2100 година од новата ера, 100. од третиот милениум, последна од 201 век и прва од 2100-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7608 и 7609 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6850 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5860 и 5861 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2853.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2100 година се протега во 4736 и 4737, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4796 и 4797 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2643. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1523 и 1524 исламска година.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...